  • X9259US24T1
X9259US24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9259US24T1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259US24T1 Overview
Positions 256 make up this pentometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 24 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIt is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.The operating temperature should be kept below 70°C.24 terminals make up the electronic potentiometer.
X9259US24T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9259US24T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9259US24T1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • Testing equipment
  • Healthcare Products
  • Power calibration
  • Automatic detection of equipment
  • DAC
  • Gas detection circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.345mm
  • Width
    7.485mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm