  • X9259US24IZT1
X9259US24IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24IZT1
HK JDW NO:
391-X9259US24IZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9259US24IZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9259US24IZT1 Overview
SOIC packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are set at 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 24 pins.A flow limit of 50kOhm can be applied.Mounted by Surface Mount.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.At 5V, it delivers voltage.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.The supply current needs to be operated in the range of 3mA.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9259US24IZT1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9259US24IZT1 Applications
  • Used as variable resistor
  • DAC
  • Power calibration
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic gain control
  • Power meter
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Audio Volume control
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24IZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    3mA
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm