  • X9259TS24IZ-2.7
X9259TS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259TS24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9259TS24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9259TS24IZ-2.7 Overview
A package containing SOIC files contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices has 24 pins.You can limit the flow by using 100kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.In order to function, the supply voltage must be at least 0.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9259TS24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9259TS24IZ-2.7 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • LEDs
  • Automotive electronics
  • Programmable computer
  • Audio level control
  • Motor control
  • Used as variable resistor
  • Voltage control
  • Communication device
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9259TS24IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm