  • X9259TS24-2.7T1
X9259TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259TS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9259TS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9259TS24-2.7T1
Description:
X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9259TS24-2.7T1 Overview
There is a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.A member of the family X9259 pentometer belongs to.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9259TS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9259TS24-2.7T1 Applications
  • Modern office equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Used as programmable gain amplifier
  • PC
  • Automatic gain control
  • Voltage resistance conversion
  • Calibration instrumentation
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable I to V converter
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
X9259TS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9259
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C