  • X9258US24IT2
X9258US24IT2
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24IT2
HK JDW NO:
391-X9258US24IT2
Package:
SOIC
Datasheet:
X9258US24IT2
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258US24IT2 Overview
The file is contained in SOIC packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You will find here 4 functions for your reference.Its total resistance will be 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.In the digi devices, 24 pins can be seen.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Mounted by Surface Mount.At 5V, it can deliver voltage.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWith 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9258US24IT2 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9258US24IT2 Applications
  • Used as programmable gain amplifier
  • Modern office equipment
  • Power calibration
  • Industrial control circuits
  • Cell phone
  • Noise-free volume controller
  • Calibration instrumentation
  • Power meter
  • Motor control
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24IT2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2000
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm