  • X9252US24I-2.7
X9252US24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252US24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9252US24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9252US24I-2.7
Description:
X9252 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9252US24I-2.7 Overview
A package containing it contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Pentometer is a member of X9252 family.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9252US24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252US24I-2.7 Applications
  • Audio level control
  • Medical equipment
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • LEDs
  • Wheatstone bridges
  • Automated caliberation
  • Adjust VCOM settings
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9252US24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9252
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C