  • X9251UV24Z-2.7
X9251UV24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251UV24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9251UV24Z-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9251UV24Z-2.7
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251UV24Z-2.7 Overview
There are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.256 taps protect this pentometer against overcurrent.256 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.A 24 pin can be seen in the digi devices.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 50kOhm is possible.A member of the family X9251 pentometer belongs to.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.Among its additional features are the following: NONVOLATILE DATA REGISTERS
X9251UV24Z-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9251UV24Z-2.7 Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable I to V converter
  • Motor control
  • Speakers
  • Testing equipment
  • Power supply
  • Adjustable gain amplifiers
  • Power meter
  • Analogue circuit
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9251UV24Z-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    NONVOLATILE DATA REGISTERS
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    X9251
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm