  • X9251TV24-2.7
X9251TV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251TV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9251TV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9251TV24-2.7
Description:
24 Terminations2.7V X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251TV24-2.7 Overview
The file is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 24.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.The flow can be limited by 100kOhm.X9251 family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE DATA REGISTERS
X9251TV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9251TV24-2.7 Applications
  • PC
  • LEDs
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Healthcare Products
  • Audio Volume control
  • Medical equipment
  • Programmable power supplies
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9251TV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE DATA REGISTERS
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9251
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm