  • X9251TS24I-2.7
X9251TS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251TS24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9251TS24I-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251TS24I-2.7 Overview
A package containing it contains SOIC.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Positions 256 make up this pentometer.The terminations are set at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices show 24 pins.A flow limit of 100kOhm can be applied.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.It is capable of delivering voltage at 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 2MHz frequency.
X9251TS24I-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9251TS24I-2.7 Applications
  • Stereo
  • Sensor trimming instrumentation
  • Communication device
  • Modern office equipment
  • Programmable low pass filter
  • Healthcare Products
  • Used as programmable gain amplifier
  • Sensor auto referencing circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
X9251TS24I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm