  • X9251TS24-2.7T1
X9251TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9251TS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9251TS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9251TS24-2.7T1
Description:
X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9251TS24-2.7T1 Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 4 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.You can limit the flow by using 100kOhm.The X9251 family includes pentometer.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9251TS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9251TS24-2.7T1 Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Automated caliberation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Programmable power supplies
  • Wheatstone bridges
  • Communication device
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9251TS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9251
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C