  • X9116WS8IZ-2.7
X9116WS8IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9116WS8IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9116WS8IZ-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9116WS8IZ-2.7
Description:
8 Terminations8 Pin X9116 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)16 Positions
Purchasing and Inquiry
X9116WS8IZ-2.7 Overview
The package contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 16 taps that protect against overcurrent.A 16 position is contained in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.The digi devices displays 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.X9116 family member.
X9116WS8IZ-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9116WS8IZ-2.7 Applications
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as voltage divider
  • Matching Linear Impedance
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable voltage regulator
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic gain control
  • Low power system
  • Programmable power supplies
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9116WS8IZ-2.7
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9116
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Taps
    16
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm