  • X1228S14Z-4.5A
X1228S14Z-4.5A
advertisement
Manufacturer No:
X1228S14Z-4.5A
HK JDW NO:
391-X1228S14Z-4.5A
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
14 Terminations 5V 14 Pin Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz
Step5Bar-code shipping tag
X1228S14Z-4.5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Length
    8.6614mm
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Width
    3.9116mm