  • ISL12027IB27Z-T
ISL12027IB27Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12027IB27Z-T
HK JDW NO:
391-ISL12027IB27Z-T
Package:
SOIC
Datasheet:
ISL12027IB27Z-T
Description:
8 Terminations3.3V Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL12027IB27Z-T Overview
A package named SOIC contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the way time clock is packaged.Transmission lines can be terminated with 8 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.RTC real time clocks such as this one are powered by 3.3V voltage.A part like this is included in Timer or RTC.The RTC times within the system have a memory of 512B available for storing data and programs for the purposes of the system.Neither real time clocks' output frequency nor real time clocks' response frequency should exceed 0.032MHz.There is a mounting type Surface Mount specified for the RTC module.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 3/5V is used.The real time clock is equipped with 8 pins.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.The operating temperature should be higher than -40°C.85°C is the optimal operating temperature.In order for it to operate, real time clocks require a minimal supply voltage of 2.7V.The maximum voltage for the supply is 5.5V.
ISL12027IB27Z-T Features
SOIC package
8 terminations
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
ISL12027IB27Z-T Applications
  • Point-of-Sale Equipment
  • Medical Devices
  • Router
  • Battery backed up systems
  • Portable instruments
  • Embedded Systems
  • Portable Instruments
  • Thermostat
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
ISL12027IB27Z-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    512B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm