  • WMS7130010P
WMS7130010P
advertisement
Manufacturer No:
WMS7130010P
HK JDW NO:
576-WMS7130010P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
WMS7130010P
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7130010P Overview
It is contained in 8-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.There are 32 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 8 pin can be seen in the digi devices.The mount should be done in the direction of Through Hole.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.A mount of Through Hole is used for digital potentiometer.
WMS7130010P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7130010P Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Medical equipment
  • Wheatstone bridges
  • Calibration instrumentation
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
  • Used as voltage divider
  • Brightness of monitors
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
WMS7130010P
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V