  • WBR150-35A
WBR150-35A
advertisement
Manufacturer No:
WBR150-35A
HK JDW NO:
192-WBR150-35A
Datasheet:
WBR150-35A
Description:
WBR 150μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 114mA 0.400Diax1.000L 10.16mmx25.40mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
WBR150-35A
  • Tolerance
    -10% +150%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.95Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.1775mA
  • Ripple Current
    114mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    114mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    131.1mA @ 100kHz
  • Diameter
    10.2mm
  • Height
    25.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.400Diax1.000L 10.16mmx25.40mm