  • WBR100-16A
WBR100-16A
advertisement
Manufacturer No:
WBR100-16A
HK JDW NO:
192-WBR100-16A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
WBR100-16A
Description:
WBR 100μF Capacitor -10% +150% Bulk Through Hole 57mA 0.340Diax0.760L 8.64mmx19.30mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
WBR100-16A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    WBR
  • Size / Dimension
    0.340Diax0.760L 8.64mmx19.30mm
  • Tolerance
    -10% +150%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.3Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.068mA
  • Ripple Current
    57mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    65.55mA @ 100kHz
  • Diameter
    8.64mm
  • Height
    19.3mm
  • Length
    19.304mm