  • W79L532A25DL
W79L532A25DL
advertisement
Manufacturer No:
W79L532A25DL
HK JDW NO:
576-W79L532A25DL
Package:
40-DIP
Datasheet:
W79L532A25DL
Description:
128KB 128K x 8 FLASH 8052 8-Bit Microcontroller W79 Series 25MHz 40-DIP
Quantity:
In Stock : 6601
Step5Bar-code shipping tag
W79L532A25DL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    W79
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    25MHz
  • Pin Count
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    EBI/EMI, Serial
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Core Processor
    8052
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, Serial Port
  • Supply Current-Max
    30mA