  • W2L16C104MAT1S
W2L16C104MAT1S
advertisement
Manufacturer No:
W2L16C104MAT1S
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2L16C104MAT1S
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
Description:
IDC 0.1μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
W2L16C104MAT1S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IDC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.050Lx0.080W 1.27mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Multi-Terminal)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Height
    950μm
  • Length
    2.03mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm