  • VY2100K29U2JS6UV5
VY2100K29U2JS6UV5
advertisement
Manufacturer No:
VY2100K29U2JS6UV5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2100K29U2JS6UV5
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2100K29U2JS6UV5
Purchasing and Inquiry
VY2100K29U2JS6UV5 Overview
Ceramic capacitor is 0.295Dia 7.50mm in size/dimension for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -40°C if you want stable operation.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
VY2100K29U2JS6UV5 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
VY2100K29U2JS6UV5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2100K29U2JS6UV5 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
VY2100K29U2JS6UV5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    10pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm