  • HQCCSA102JAT9A
HQCCSA102JAT9A
advertisement
Manufacturer No:
HQCCSA102JAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-HQCCSA102JAT9A
Package:
2325 (5864 Metric)
Datasheet:
Description:
Hi-Q® 1000pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage Surface Mount, MLCC 2325 (5864 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HQCCSA102JAT9A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2325 (5864 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Hi-Q®
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    1500V 1.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    3.3mm
  • Length
    5.84mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness (Max)
    0.165 4.19mm
  • Thickness
    4.191mm