  • VY1102M35Y5UQ6KL0
VY1102M35Y5UQ6KL0
advertisement
Manufacturer No:
VY1102M35Y5UQ6KL0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY1102M35Y5UQ6KL0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY1102M35Y5UQ6KL0
Purchasing and Inquiry
VY1102M35Y5UQ6KL0 Overview
Programs on this device are of 0.354Dia 9.00mm size/dimension.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY1102M35Y5UQ6KL0 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY1102M35Y5UQ6KL0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1102M35Y5UQ6KL0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VY1102M35Y5UQ6KL0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VY1
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm