  • VVZF70-14IO7
VVZF70-14IO7
advertisement
Manufacturer No:
VVZF70-14IO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-VVZF70-14IO7
Package:
FO-T-A
Datasheet:
VVZF70-14IO7
Description:
Thyristor SCR Module 1.4KV 600A 8-Pin FO-T-A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VVZF70-14IO7
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    FAST
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    70A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VVZF
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-D11
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Circuit Type
    SCR
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    550A 600A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • On-State Current-Max
    70000A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Structure
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Leakage Current (Max)
    5mA
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    550 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1400V
  • Number of SCRs, Diodes
    3 SCRs, 3 Diodes
  • RMS On-state Current-Max
    36A
  • Desc. of Quick-Connects
    3AK-CA-CK
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FO-T-A
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ