  • VTP175LF
VTP175LF
advertisement
Manufacturer No:
VTP175LF
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-VTP175LF
Package:
Strap
Datasheet:
VTP175LF
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.75A STRAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VTP175LF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VTP175LF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Strap
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PolySwitch®, VTP
  • Size / Dimension
    1.063Lx0.146W 27.00mmx3.70mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    1.75A
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    29mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    102mOhm
  • Current - Trip (It)
    3.6A
  • Trip Current
    3.6A
  • Thickness (Max)
    0.032 0.80mm