  • 2920L185DR
2920L185DR
advertisement
Manufacturer No:
2920L185DR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-2920L185DR
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
2920L185DR
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2920L185DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2920 (7351 Metric), Concave
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Terminal Material
    Copper
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    POLY-FUSE®, 2920L
  • Size / Dimension
    0.289Lx0.202W 7.35mmx5.12mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    33V
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(RMIN-R1MAX)OHM: 0.065-0.15
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Terminal Pitch
    8mm
  • Current Rating
    40A
  • Case Code (Metric)
    7351
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Hold Current
    1.85A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.85A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    2.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    50mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    150mOhm
  • Trip Current
    3.7A
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm