  • VS-ST083S12PFK0L
VS-ST083S12PFK0L
advertisement
Manufacturer No:
VS-ST083S12PFK0L
HK JDW NO:
884-VS-ST083S12PFK0L
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
VS-ST083S12PFK0L
Purchasing and Inquiry
VS-ST083S12PFK0L Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 135A.An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.
VS-ST083S12PFK0L Features
its RMS current (Irms) is 135A
its current can be 600mA
VS-ST083S12PFK0L Applications
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Wind mill
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor control and drives
  • Motor starters
  • Lighting control
  • Power converters
  • Battery charges
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
VS-ST083S12PFK0L
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209AC, TO-94-4, Stud
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • RMS Current (Irms)
    135A
  • Hold Current
    600mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    2060A 2160A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    135A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    85A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    2.15V
  • Current - Off State (Max)
    30mA