  • VS-25TTS12SPBF
VS-25TTS12SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-25TTS12SPBF
HK JDW NO:
884-VS-25TTS12SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25TTS12SPBF
Purchasing and Inquiry
VS-25TTS12SPBF Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As this device has a 1200V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 1200V volts.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 1.2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 100mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.In order to determine the effectiveness of insulation on conductors, leakage current can be measured and its maximum leakage current can be set as 10mA.
VS-25TTS12SPBF Features
its RMS current (Irms) is 25A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 100mA
its maximal leakage current can be 10mA
VS-25TTS12SPBF Applications
Step5Bar-code shipping tag
VS-25TTS12SPBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    25TTS*
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Hold Current
    100mA
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    350A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    45mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Leakage Current (Max)
    10mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.25V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Current - Off State (Max)
    500μA
  • Circuit Commutated Turn-off Time-Nom
    110 μs
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm