  • VS-95PF140W
VS-95PF140W
advertisement
Manufacturer No:
VS-95PF140W
HK JDW NO:
884-VS-95PF140W
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-95PF140W
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 267A -55°C~180°C 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-95PF140W
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-W1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 267A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    95A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~180°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    95A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    4.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV