  • VS-8TQ080GSPBF
VS-8TQ080GSPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-8TQ080GSPBF
HK JDW NO:
884-VS-8TQ080GSPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-8TQ080GSPBF
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -65°C~180°C 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-8TQ080GSPBF
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    720mV @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~180°C
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    80V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    80V
  • Capacitance @ Vr, F
    500pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    850A