  • VS-80EBU02HF4
VS-80EBU02HF4
advertisement
Manufacturer No:
VS-80EBU02HF4
HK JDW NO:
884-VS-80EBU02HF4
Package:
PowerTab®
Datasheet:
VS-80EBU02HF4
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 80A -55°C~175°C 50μA @ 200V 1-Termination Tube PowerTab® Through Hole
Quantity:
In Stock : 14796
Step5Bar-code shipping tag
VS-80EBU02HF4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PowerTab®
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-X1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 80A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    80A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    800A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    80A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    800A
  • Recovery Time
    40 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    200V