  • VS-63CPT100
VS-63CPT100
advertisement
Manufacturer No:
VS-63CPT100
HK JDW NO:
884-VS-63CPT100
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-63CPT100
Purchasing and Inquiry
VS-63CPT100 Overview
A forward voltage of 900mV will enable the device to operate.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 2.2kA.Voltage 100V is the only voltage the component operates at.In operation, this device will be set to 60A volts forward.A reverse voltage peak of 200μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 200μA, which is the current coming from that semiconductor device.
VS-63CPT100 Features
900mV forward voltage
100V voltage
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
VS-63CPT100 Applications
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
VS-63CPT100
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage
    100V
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current
    30A
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 60A
  • Forward Current
    60A
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    2.2kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.2kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm