  • BAS40-04-E3-08
BAS40-04-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-04-E3-08
HK JDW NO:
884-BAS40-04-E3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS40-04-E3-08
Purchasing and Inquiry
BAS40-04-E3-08 Overview
A forward voltage of 1V will enable the device to operate.0.2A is the maximum output voltage array can support.In the case of 200mA forward voltage, the device will operate.Array has a capacArrayance of approximately 4pF farads.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 20nA.A device that generates the greatest amount of 200mW heat (energy loss).
BAS40-04-E3-08 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
4pF farads
a peak voltage of 20nA
a reverse voltage peak of 20nA
BAS40-04-E3-08 Applications
  • Battery chargers
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-04-E3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.15mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BAS40-04
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    20nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Reverse Voltage
    40V
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA