  • VS-12CWQ10FNTR-M3
VS-12CWQ10FNTR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ10FNTR-M3
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ10FNTR-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12CWQ10FNTR-M3
Purchasing and Inquiry
VS-12CWQ10FNTR-M3 Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 950mV.The maximum output voltage is 6A.In operation, this device will be set to 12A volts forward.This device has a capacitance of about 183pF farads.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 1mA.
VS-12CWQ10FNTR-M3 Features
950mV forward voltage
a maximum output voltage of 6A
183pF farads
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
VS-12CWQ10FNTR-M3 Applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ10FNTR-M3
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Capacitance
    183pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    950mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Reverse Voltage
    100V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    330A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.52mm