  • VS-41HFR40M
VS-41HFR40M
advertisement
Manufacturer No:
VS-41HFR40M
HK JDW NO:
884-VS-41HFR40M
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-41HFR40M
Description:
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 125A -65°C~190°C Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-41HFR40M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Supplier Device Package
    DO-203AB (DO-5)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard, Reverse Polarity
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 125A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~190°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    40A