  • VS-30CPF04PBF
VS-30CPF04PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CPF04PBF
HK JDW NO:
884-VS-30CPF04PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-30CPF04PBF
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.41V @ 30A -40°C~150°C 100μA @ 400V Tube TO-247-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CPF04PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.41V @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    350A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Forward Voltage
    1.41V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    160 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    350A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    350A
  • Recovery Time
    160 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm