  • VS-25TTS08S-M3
VS-25TTS08S-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-25TTS08S-M3
HK JDW NO:
884-VS-25TTS08S-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25TTS08S-M3
Purchasing and Inquiry
VS-25TTS08S-M3 Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 25A.This device's repetitive peak off-state voltage is 800V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.
VS-25TTS08S-M3 Features
its RMS current (Irms) is 25A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
its current can be 150mA
VS-25TTS08S-M3 Applications
Step5Bar-code shipping tag
VS-25TTS08S-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    350A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    45mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.25V
  • Current - Off State (Max)
    10mA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    800V