  • VS-25RIA40
VS-25RIA40
advertisement
Manufacturer No:
VS-25RIA40
HK JDW NO:
884-VS-25RIA40
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
VS-25RIA40
Purchasing and Inquiry
VS-25RIA40 Overview
There is no RMS current (Irms) for the current, since RMS currents do not take into account direction.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 400V, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.The?holding current?(hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 130mA.A thyristor has 1.7V forward voltage, which is how much voltage is needed to flow current across a diode.
VS-25RIA40 Features
its RMS current (Irms) is 40A
its current can be 130mA
this thyristors has 1.7V forward voltage
VS-25RIA40 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division VS-25RIA40 applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Motor starters
  • Welders
  • Wind mill
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor control and drives
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
VS-25RIA40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-208AA, TO-48-3, Stud
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    13.999987g
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    25A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    25RIA*
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • RMS Current (Irms)
    40A
  • Hold Current
    130mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    420A 440A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.7V
  • Current - Off State (Max)
    10mA