  • VS-18TQ035HN3
VS-18TQ035HN3
advertisement
Manufacturer No:
VS-18TQ035HN3
HK JDW NO:
884-VS-18TQ035HN3
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-18TQ035HN3
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 35V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-18TQ035HN3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2017
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 18A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    18A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Capacitance @ Vr, F
    1400pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    390A