  • VS-16TTS16STRLPBF
VS-16TTS16STRLPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-16TTS16STRLPBF
HK JDW NO:
884-VS-16TTS16STRLPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16TTS16STRLPBF
Purchasing and Inquiry
VS-16TTS16STRLPBF Overview
The RMS current?describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 16A.Repetitive peak off-state voltage is the maximum peak voltage allowed across the device, and the repetitive peak off-state voltage of this device is 1600V. The maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage that a diode can sustain in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 150mA.Detecting leakage current on conductors can be an indication of insulation effectiveness, and its maximum leakage current can be 10mA.
VS-16TTS16STRLPBF Features
its RMS current (Irms) is 16A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1600V
its current can be 150mA
its maximal leakage current can be 10mA
VS-16TTS16STRLPBF Applications
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Power converters
  • Welders
  • Wind mill
  • DC motor control and drives
  • Motor starters
Step5Bar-code shipping tag
VS-16TTS16STRLPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    170A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Leakage Current (Max)
    10mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    200 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Current - Off State (Max)
    10mA