  • VS-12CWQ03FNTRR-M3
VS-12CWQ03FNTRR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ03FNTRR-M3
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ03FNTRR-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 6A 30V-DC 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5976
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ03FNTRR-M3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    3mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    320A