  • VS-100BGQ045
VS-100BGQ045
advertisement
Manufacturer No:
VS-100BGQ045
HK JDW NO:
884-VS-100BGQ045
Package:
PowerTab™, PowIRtab™
Datasheet:
VS-100BGQ045
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 100A -55°C~150°C 1mA @ 45V Bulk PowerTab™, PowIRtab™ Through Hole
Quantity:
In Stock : 448
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VS-100BGQ045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PowerTab™, PowIRtab™
  • Supplier Device Package
    PowIRtab™
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 100A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    4.4kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W