  • VPS1000-1058
VPS1000-1058
advertisement
Manufacturer No:
VPS1000-1058
Manufacturer:
EOS Power
HK JDW NO:
266-VPS1000-1058
Package:
Datasheet:
VPS1000-1058
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS1000-1058
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    VPS1000 (1000W)
  • Size / Dimension
    9.51Lx5.00W x 1.61 H 241.5mmx127.0mmx41.0mm
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1000W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cUL, NEMKO, UL
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    58V
  • Current - Output (Max)
    17.24A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~390VDC