  • VPR781U7R5E1A
VPR781U7R5E1A
advertisement
Manufacturer No:
VPR781U7R5E1A
HK JDW NO:
192-VPR781U7R5E1A
Package:
Radial, Can
Datasheet:
VPR781U7R5E1A
Description:
VPR 780μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.45A 0.512Dia 13.00mm -55°C~105°C Polar 5.1054mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
VPR781U7R5E1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VPR
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    780μF
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.1054mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    117mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0117mA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.45A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available
  • Diameter
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Length
    26mm