  • VPP24-100
VPP24-100
advertisement
Manufacturer No:
VPP24-100
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP24-100
Package:
Datasheet:
VPP24-100
Description:
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP24-100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPP24-100.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Published
    2007
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    2.5W
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Current Rating
    200mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    100mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 200mA Series 100mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    200mA
  • Power - Max
    2.5VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    28.58mm
  • Length
    41.28mm
  • Width
    33.3248mm