  • 14A-20-20B22
14A-20-20B22
advertisement
Manufacturer No:
14A-20-20B22
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-14A-20-20B22
Package:
Datasheet:
14A-20-20B22
Description:
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
14A-20-20B22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.9lb 408.23g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    International PC Plug-In
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx47.63mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Depth
    47.62mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L57.15XB47.62XH41.27 (mm)
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2A Series 1A
  • Power - Max
    20VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    10V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Secondary Winding(s)
    Single, Multiple Taps
  • VA Rating
    20 VA
  • Height
    41.275mm
  • Height Seated (Max)
    41.28mm
  • Length
    57.15mm