  • VPP10-5600
VPP10-5600
advertisement
Manufacturer No:
VPP10-5600
HK JDW NO:
814-VPP10-5600
Package:
Datasheet:
VPP10-5600
Description:
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
VPP10-5600
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    76.20mm Lx63.50mm W
    Laminated Core
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Current Rating
    11.2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    5.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 11.2A Series 5.6A
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    11.2A
  • Power - Max
    56VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    46.0248mm
  • Height Seated (Max)
    46.02mm
  • Length
    76.2mm
  • Width
    63.5mm