  • VPL28-900
VPL28-900
advertisement
Manufacturer No:
VPL28-900
HK JDW NO:
814-VPL28-900
Package:
Datasheet:
VPL28-900
Description:
Power Transformers Chassis, 25VA, 6Pin 28VDC@0.89A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL28-900
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL28-900.
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    53.98mm Lx82.55mm W
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    1.79A
    3500Vrms
  • Output Voltage
    14V
  • Max Output Current
    890mA
  • Current - Output (Max)
    0.89A
  • Output Current
    1.79A
  • Power - Max
    25.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    49.1998mm
  • Height Seated (Max)
    49.22mm
  • Length
    53.98mm
  • Width
    53.975mm