  • VPL28-180
VPL28-180
advertisement
Manufacturer No:
VPL28-180
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL28-180
Package:
Datasheet:
VPL28-180
Description:
Power Transformers Chassis, 5VA, 6Pin 28VDC@0.18A Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL28-180
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL28-180.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.4lb 181.44g
  • Published
    2007
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx60.33mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    360mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Output Voltage
    14V
  • Max Output Current
    180mA
  • Current - Output (Max)
    180mA
  • Output Current
    360mA
  • Power - Max
    5.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    36.49mm
  • Height Seated (Max)
    36.52mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    36.49mm