  • VNV20N07-E
VNV20N07-E
advertisement
Manufacturer No:
VNV20N07-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNV20N07-E
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VNV20N07-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNV20 10 Pin PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VNV20N07-E Overview
It is packaged in the manner of a Tube.In the PowerSO-10 Exposed Bottom Pad package, it is included.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.The switch type is General Purpose.The LED driver has a total of 1 outputs.To operate, it needs a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.The VNV20 family contains this object.The 10 pins are used for the operation of the system.Maximum output current falls to 14A when operation criteria are met.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.Lighting drivers with 50mOhm resistance are used.It belongs to the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 14A in this case.It is recommended to set the supply voltage to 18V for optimum efficiency.250μA is the maximum current required to operate it.
VNV20N07-E Features
Resistance of 50mOhm
VNV20N07-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNV20N07-E Power Switches ICs applications.
  • Portable GPS Device
  • PC Cards
  • USB Power Distribution
  • PDAs
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB Protection
  • Hot Swaps
  • Hot Swap
  • Wireless Headsets
  • USB Ports/Hubs
Step5Bar-code shipping tag
VNV20N07-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50mOhm
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Base Part Number
    VNV20
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    14A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    14A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    50mOhm