  • VNP20N07FI
VNP20N07FI
advertisement
Manufacturer No:
VNP20N07FI
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNP20N07FI
Package:
ISOWATT-220-3
Datasheet:
VNP20N07FI
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNP20N 220 Pin ISOWATT-220-3
Purchasing and Inquiry
VNP20N07FI Overview
It is packaged in the form of a Tube.The ISOWATT-220-3 package contains it.In this case, the LED driving board is mounted as Through Hole.It owns General Purpose switch type.The LED driver is equipped with 1 outputs.A voltage of Not Required is used to power it.The maximum output voltage is N-Channel volts.Status Flag features are available on the lighting driver.It comes under the family of VNP20N.It contains 3 terminations.The 220 pins are used for the operation of the system.There are 1 functions of the LED driver.This results in the maximum output current dropping to 14A to meet the operation criteria.The lighting driver is mounted in the direction of Through Hole.A total of 3 pins are present on it.In this case, there is 50mOhm resistance in the LED driving board.There is an electrical component included in the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 14A in this case.It is recommended to set the supply voltage to 18V for optimum efficiency.It operates at a maximum current of 250μA.
VNP20N07FI Features
Resistance of 50mOhm
VNP20N07FI Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNP20N07FI Power Switches ICs applications.
  • Handheld Devices
  • PC Card Hot Swap
  • Low Voltage I/O System Power
  • USB Power Distribution
  • USB Ports/Hubs
  • Mobile Communication Devices
  • Wearable Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Notebook PC
  • USB Protection
Step5Bar-code shipping tag
VNP20N07FI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOWATT-220-3
  • Number of Pins
    220
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    34W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VNP20N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    14A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    34W
  • Output Current
    14A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    20A
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    50mOhm