  • VND810MSP13TR
VND810MSP13TR
advertisement
Manufacturer No:
VND810MSP13TR
HK JDW NO:
761-VND810MSP13TR
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VND810MSP13TR
Description:
13V N-Channel PMIC VIPower? Series VND810 10 Pin 13V PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VND810MSP13TR Overview
A Tape & Reel (TR) is used to package it.It is included in the package PowerSO-10 Exposed Bottom Pad.The LED driver is mounted as Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.The LED driver has a total of 2 outputs.It uses a supply voltage of Not Required to operate.The maximum output voltage is N-Channel volts.In terms of features, the LED driving board has Auto Restart, Status Flag.It is part of the VND810 family of LED drivers.A total of 10 terminations have been found in it.In order to operate, 10 pins are used.Currently, there are 1 functions associated with the lighting driver.This results in the maximum output current dropping to 600mA to meet the operation criteria.It is possible to obtain high efficiency with a supply voltage of 13V.Surface Mount is mounted in the way of this LED driving board.The LED driver has a total of 10 pins.These electrical components are part of the VIPower? series.In this case, the output current is set to 600mA.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.The maximum supply voltage for this LED driver is 36V (Vsup).In this case, the power supply is 13V.A supply voltage of 41V is recommended for maximum efficiency.
VND810MSP13TR Features
Supplied from 13V
VND810MSP13TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND810MSP13TR Power Switches ICs applications.
  • USB3.1 Power Delivery
  • Solid-State Drives
  • Notebook and Tablet Computers
  • USB Power Distribution
  • USB Protection
  • Hot-Swap Systems
  • Telecom and Network Systems
  • Handheld Devices
  • Mobile Communication Devices
  • Wireless/Networking Cards
Step5Bar-code shipping tag
VND810MSP13TR
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    52W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Base Part Number
    VND810
  • Pin Count
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    41V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Power Supplies
    13V
  • Nominal Supply Current
    12μA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    52W
  • Output Current
    600mA
  • Voltage - Load
    5.5V~36V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    0.9A
  • Rds On (Typ)
    150m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm